ЖІНОЧА ГАЛЕРЕЯ (івр. "езрат нашім" — жіноча територія)
Приміщення у синагозі, де під час служби мають знаходитися жінки. ЖАКОБОВСЬКА ТУМБА Постамент для невеликої скульптури або вази у вигляді нижньої частини канелірованої колони з профільованою базою. Стилізовані під античні зруйновані колони перші Ж. т. були виконані у
ЖАЛЮЗІ (фр. — заздрити)
1. Вікно з багатьма стулками ставень, які закривають приміщення від небажаних поглядів.
2. Штора з пластинками, якими через горизонтальні або вертикальні щілини
ЖАМАТУН (вірм. — церковна будівля)
Невеликий храм, каплиця або нартекс великої будівлі у Вірменії. ЖАНР (фр. < лат. — рід)
Спільність творів образотворчого мистецтва згідно їхній пізнавальній (гносеологічній) та оціночній функціям. Внутрішньовидова класифікація, своєрідний типологічний
ЖАРДИНЬЄРКА (фр. — садівниця)
Встановлена на геридоні місткість для кімнатних квітів у вигляді ящика, корзини, горщика або столика зі стільницею, зробленою у вигляді виїмки. ЖАС (монг.)
Господарська споруда у монгольському монастирі. ЖЕРТОВНИК 1. Ритуальне місце, окрема споруда або частина будівлі для здійснення відповідного сакрального культу в поганські часи.
2. У християнській церкві — виконаний з коштовних дерева або
ЖЕТЕ Паралельні дамби, які виступають у гавані морського порту, щоб захистити вхідний канал від наносів піску. ЖИВА ОГОРОЖА Вузькі й густі насадження дерев з кущами вздовж доріг, навколо полів, городів, котрі перегороджують вільний доступ тваринам і захищають їх від вітру й заносів. ЖИВИЙ ЗАХИСТ Лісопосадка вздовж залізничної колії, яка запобігає заносам снігу й піску. ЖИВОПИС Вид образотворчого мистецтва, якому притаманне прагнення перетворити зображальну поверхню в зорову подібність простору. Для цього використовуються колористичні засоби і твори виконуються
ЖИВОПИСНІСТЬ Властивість пластичної форми в образотворчому мистецтві взаємодіяти з довкіллям, створювати враження розчиненої у навколишньому середовищі, набуваючи при цьому нові риси (порівн.
ЖИРАНДОЛЬ (фр. — вогняне колесо)
1. Настільний світильник для кількох свічок, розташованих навколо центральної осі, стояна (порівн. торшер). Рясно обвішувався кришталевими підвісками, позолоченими
ЖИТНІЙ ДВІР Велика складська споруда або комплекс будівель для зберігання запасів хліба та іншого провіанту. ЖОДГОР (монг.)
Одномісна палатка з гостроверхим завершенням на 1–2 стійках, що у Монголії слугувала місцем відпочинку воїну під час походу, житлом бродячих лам і шаманів. ЖОЛОБ Лотік, заглиблення для відводу вологи (синоніми — слізник, капельник). ЖОЛОБНИЦЯ (укр.)
1. Розжолобок між двома схилами даху.
2. Воронка водостоку, водостічної труби. ЖОРЖИНАРІЙ Декоративний квітковий сад, переважно засаджений жоржинами. ЖУРАВЕЛЬ Довга жердина над колодязем для підйому води. Поширена у народному будівництві. ЖУЧКИ Декоративний мотив у вигляді стрічки, прикрашеної трикутними впадинами з перемичками, що нагадують літеру "Ж". Застосовувався у давньоруському зодчестві, на фасадах мурованих споруд.
|