Домівка Про проект Зворотний зв'язок Зробити закладку
beta

  
ukrslov.com →  Енциклопедія політичної думки →  А Б В Г Д Е Є Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Ю Я

Слова на лiтеру К (34)

КАБЕ ЕТЬЄН
(1788–1856) - французький соціаліст. Обстоював підкреслено колективістську форму комунізму в своєму утопічному романі «Подорож до Ікарії» («Voyage en Іcarіe», 1840) і пробував втілити її в …
КАЛЬВІН ЖАН
(1509–1564) - французький теолог і реформатор, громадянин Женеви з 1559 року. Завдяки своїй діяльності в ролі реформатора церкви, теолога, коментатора Святого Письма і полеміста він здобув …
КАМПАНЕЛЛА ТОММАЗО
(1568–1639) - італійський філософ і схоласт, автор утопічної праці «Місто Сонця» (1602), де зображено ідеальне суспільство, у якому немає приватної власності. Див. «утопізм».
КАМЮ АЛЬБЕР
(1913–1960) - франко-алжирський письменник-романіст і політичний мислитель. Виходець із робітничого класу, Камю здобув стипендію в Алжирському ліцеї, де потрапив під вплив свого вчителя …
КАНОНІЧНЕ ПРАВО
формальні норми християнської церкви: канонічне право справляло вплив на політичну думку в латинському християнському світі головним чином приблизно від 1100 до 1500 року. Церковні канони …
КАНТ
Кант Іммануїл (1724–1804) - німецький філософ. Народився і помер у Кенігсберзі (Східна Пруссія). Найвідоміші його твори – три «Критики»: «Критика чистого розуму» (1781), «Критика …
КАПІТАЛІЗМ
економічна система, що складається насамперед із підприємств, котрі знаходяться у приватній власності і беруть участь у конкуренції на вільному ринку. Політичні мислителі захищали …
КАРЛАЙЛЬ ТОМАС
(1795–1881) - англійський історик і соціальний критик. Карлайль був сином каменяра і фермера з Дамфрисшира, він навчався в місцевій середній школі та в Единбурзькому університеті. …
КАУТСЬКИЙ КАРЛ
(1854–1938) - німецький теоретик соціалізму. Як видавець основного теоретичного журналу Німецької соціал-демократичної партії «Новий час» («Dіe Neue Zeіt») Каутський відігравав провідну …
КЕЙНС
Кейнс Джон Мейнард (1883–1946) - англійський економіст. Кейнс навчався в Кембриджі у Сиджвіка, Маршалла і Дж. Е. Мура. Кейнсова «Загальна теорія зайнятості, прибутків і грошей» (1936), у …
КЕЛЬЗЕН ГАНС
(1881–1973) - австрійський теоретик права, укладач конституції та автор «чистої» теорії права. Народився він у Галичині в єврейській родині, у Відні студіював право, а потім і викладав його …
КЕНЕ ФРАНСУА
(1694–1774) - французький економіст, ідеологічний лідер фізіократів, один із перших представників доктрини laіssez-faіre (невтручання держави концепції). Див. «фізіократія».
КИТАЮ ПОЛІТИЧНА ДУМКА
Попри тривале панування конфуціанської догми політична думка Китаю своїм багатством і розмаїттям змагається з європейською. З метою періодизації її можна класифікувати таким чином. Хоча за …
КЛАС
Поняття «суспільний клас» описує систему поділу суспільства. Можна визначити три шари, або «рівні» суспільного життя: 1) рівень, що його можна назвати економічною структурою, складається з …
КЛАСИЧНА ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ
напрям економічного аналізу, що набув розквіту в Англії наприкінці XVІІІ – в першій половині XІX століття – в епоху промислової революції. Важливим вкладом до цього напряму стали написані …
КОЛГАУН ДЖОН КОЛДВЕЛЛ
(1782–1850) - американський державний діяч. Колгаун свого часу був членом палати представників (1810–1817) і сенатором (1832–1844, 1845–1850) від Південної Кароліни, обіймав посади …
КОЛЕКТИВІЗМ
переслідування мети спільної діяльності, яка часто, хоч і не обов’язково, здійснюється на рівні нації як найбільшого колективу і через діяльність держави. Іноді цей термін уживають як …
КОЛЛІНГВУД РОБІН ДЖОРДЖ
(1889–1943) - англійський філософ-ідеаліст та історик. Коллінгвуд народився в Коністоні (Ланкашир), з 1912 року навчався в Пемброукському коледжі (Оксфорд), викладав метафізичну філософію у …
КОЛЛОНТАЙ ОЛЕКСАНДРА
(1872–1952) - російська соціалістка і феміністка, яка намагалася впровадити в марксизм феміністську критику сім’ї і «буржуазних» сексуальних звичаїв. Див. «фемінізм».
КОЛЬРИДЖ СЕМЮЕЛ ТЕЙЛОР
(1772–1834) - англійський поет і мислитель. Хоч нині Кольридж більше відомий як поет і літературний критик, більшу частину свого життя він присвятив філософії, теології та політичній думці. …
КОМУНІЗМ
Маркс датує поняття комунізм понад двома тисячами років. У «Державі» Платона опікунам забороняється розпоряджатися приватною власністю. Платон обгрунтовує заборону власності і навіть шлюбу …
КОНДОРСЕ МАРІ-ЖАН, МАРКІЗ ДЕ
(1743–1794) - французький філософ. Кондорсе був наймолодшим із провідних філософів французького Просвітництва, лише він і дожив до тих часів, коли йому випало стати свідком і учасником …
КОНСЕРВАТИЗМ
Критики консерватизму часто розглядають його як більш-менш обскурантистську спробу «заможних» захистити своє привілейоване становище від посягань «незаможних». Гірше того, інколи його …
КОНСИЛІАРИЗМ
Збори представників церкви, або собори, які справили визначний вплив на пізньосередньовічну політичну теорію та практику, в основному завдяки поширенню духовенством ідей життя в спільноті, …
КОНСТАН
Констан Анрі Бенжамен, де Ребек (1767–1830) - французький ліберал, що народився в Швейцарії. Попри те, що більшу частину свого життя він прожив поза межами цієї країни, швейцарське …
КОНСТИТУЦІОНАЛІЗМ
Як і словосполучення верховенство права, синонімом якого він, безперечно, є, термін «конституціоналізм» може вживатися принаймні у двох значеннях – одне з них відносно формальне, а інше – …
КОНТ ІЗИДОР ОГЮСТ МАРІ ФРАНСУА КСАВ’Є
(1798–1857) - французький політичний філософ та один із перших соціологів. Конт походить з католицького і роялістського середовища, проти якого він спершу бунтував, хоча пізніше й оглядався …
КОРПОРАТИВІЗМ
Упродовж тривалого часу поняття «корпоративізм» асоціювалося з фашистськими режимами міжвоєнного періоду і було реабілітоване в політичній теорії в останнє десятиліття; нині воно широко …
КОУК ЕДВАРД, СЕР
(1552–1634) - англійський юрист і теоретик. Коук займав посади заступника міністра юстиції, генерального повіреного і міністра юстиції, та в 1616 році був усунутий з останнього поста Яковом …
КОУЛ ДЖ. Д. Г.
(1889–1959) - англійський соціальний теоретик. Див. «гільдійський соціалізм».
КРИТИЧНА ТЕОРІЯ
складова неомарксистської теорії суспільства, започаткована Франкфуртським інститутом соціальних досліджень (звідси пізніший термін «Франкфуртська школа»). Цей інститут, заснований у 1923 …
КРОПОТКІН ПЕТРО
(1842–1921) - російський анархіст. Він народився в дворянській сім’ї і з дитинства перебував на службі в царя Олександра ІІ. Однак ліберальні переконання, а понад усе його зацікавленість …
КРОСЛЕНД ЧАРЛЬЗ ЕНТОНІ РАВЕН
(1918–1977) - англійський соціаліст. Провідний післявоєнний ревізіоніст і теоретик англійського соціалізму Кросленд у 1950–1955-х і в 1959–1977-х роках був депутатом парламенту від партії …
КРОЧЕ
Кроче Бенедетто (1866–1952) - італійський філософ-ідеаліст та історик. Кроче народився в Пескассеролі в Абруццо. Його перші праці були присвячені історії та античності, але марксист Антоніо …


© www.ukrslov.com - 2010