Домівка Про проект Зворотний зв'язок Зробити закладку
beta

  
ukrslov.com →  Літературне слововживання →  А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З І Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Слова на лiтеру І (72)

(...)ІАДА , (...)ІАНА
        ...ІАДА – ...ІАНА         ...Іада. Вживається для творення слів, що означають масові змагання з різних видів спорту, самодіяльного мистецтва, навчальних завдань тощо: альпініада, …
(...)ІАТРІЯ
        Кінцева частина складних слів, що означає певну галузь медицини: педіатрія, фтизіатрія.
***ІНФІНІТИВ , ІНФІНІТИВ
        Неозначена форма дієслова (інфінітив) твориться за допомогою суфікса -ти і вживається в усіх жанрах і стилях сучасної української літературної мови (бігати, носити, стукати, …
І
I         Як назва літери вживається в с. р.: мале і; як назва звука вживається в ч. р.: голосний і. II         І, Й, спол. Уживаються для поєднання двох рівноправних синтаксичних …
Ї
        Вживається в с. р.: велике ї.
І ТАК ДАЛІ , І ТАКЕ ІНШЕ , І ПОДІБНЕ , ТОЩО , ТО ЩО
        І ТАК ДАЛІ – І ТАКЕ ІНШЕ, І ПОДІБНЕ – ТОЩО – ТО ЩО         І так далі (і т. д.). Вживається наприкінці переліку для вказування на те, що перелік міг би бути продовжений. – О, в …
ІБЕРИ , ІБЕРІЙЦІ
        ІБЕРИ – ІБЕРІЙЦІ         Ібери, -ів, мн. 1. Стародавні грузинські племена, що населяли Іберію задовго до нашої ери. 2. Те саме, що іберійці.         Іберійці, -ів, мн. (одн. …
ІГРОВИЙ , ГРАЛЬНИЙ
        ІГРОВИЙ – ГРАЛЬНИЙ         Ігровий. Який стосується гри; призначений для гри: ігрова перевага, ігровий майданчик, ігрові автомати.         Гральний. Призначений для гри: гральні …
ІДІО...
        Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "свій", "особливий" тощо; пишеться разом: ідіоадаптація, ідіоплазма.
ІДІОТИЗМ , ІДІОТСТВО , ІДІОТІЯ
        ІДІОТИЗМ – ІДІОТСТВО – ІДІОТІЯ         Ідіотизм, -у. 1. Те саме, що ідіотія: впасти в ідіотизм. Недоук посміхався, а в мене морозом сипнуло поза шкірою. І доживеться ж людина до …
ЇДА , ЇЖА , СТРАВА
        ЇДА – ЇЖА – СТРАВА         Їда. Споживання їжі: швидка їда, готуватися до їди.         Їжа, їжі, ор. їжею. Харчі: калорійна їжа, готувати їжу, засвоювати їжу.         Страва. …
ІЗОЛЯЦІЙНИЙ , ІЗОЛЯТОРНИЙ
        ІЗОЛЯЦІЙНИЙ – ІЗОЛЯТОРНИЙ         Ізоляційний. Призначений для ізоляції: ізоляційні матеріали, ізоляційна стрічка, ізоляційна трубка.         Ізоляторний. Який стосується …
ІЗОЛЯЦІЯ , ІЗОЛЮВАННЯ , ІЗОЛЬОВАНІСТЬ
        ІЗОЛЯЦІЯ – ІЗОЛЮВАННЯ – ІЗОЛЬОВАНІСТЬ         Ізоляція, -ї, ор. -єю. 1. Відокремлення від навколишнього середовища: ізоляція заразних хворих, ізоляція небезпечних злочинців. 2. …
ІЗОМЕРІЯ , ІЗОМЕТРІЯ
        ІЗОМЕРІЯ – ІЗОМЕТРІЯ         Ізомерія, -ї, ор. -єю. Існування кількох речовин однакового складу та молекулярної маси, але різної хімічної будови. Пох. …
ІКЛО , БИВЕНЬ , КЛИК
        ІКЛО – БИВЕНЬ – КЛИК         Ікло, р. мн. -ів. 1. Зуб між різцями й передкореневими зубами в щелепах людини й ссавців: ікла вівчарки. 2. Великих розмірів зуб, що виступає з рота …
ІКРЯНИЙ , ІКРИСТИЙ
        ІКРЯНИЙ – ІКРИСТИЙ         Ікряний. Який містить у собі ікру; виготовлений з ікри; призначений для ікри: ікряна білуга, ікряна бочечка.         Ікристий. Який містить багато …
ІЛЮЗІЯ , АЛЮЗІЯ
        ІЛЮЗІЯ – АЛЮЗІЯ         Ілюзія, -ї, ор. -єю. Оманливе, хибне сприймання дійсності, неправильне уявлення про що-небудь, а також переносно – нездійсненна надія, мрія. – Не треба …
ІЛЮМІНАЦІЯ , ЕЛІМІНАЦІЯ , ЕЛІМІНУВАННЯ
        ІЛЮМІНАЦІЯ – ЕЛІМІНАЦІЯ, ЕЛІМІНУВАННЯ         Ілюмінація, -ї, ор. -єю. Яскраве різнобарвне освітлення вулиць, будинків тощо; розфарбування контурів на картах, …
ІЛЮСТРАТИВНИЙ , ІЛЮСТРАЦІЙНИЙ , ІЛЮСТРОВАНИЙ
        ІЛЮСТРАТИВНИЙ, ІЛЮСТРАЦІЙНИЙ – ІЛЮСТРОВАНИЙ         Ілюстративний, рідше ілюстрацій-ний. Який є ілюстрацією, призначений для ілюстрування: ілюстративний матеріал, ілюстративна …
ІМ... , ІН...
        ІМ..., ІН...         Префікси, що означають заперечення, відсутність чогось або проникнення в щось: імматеріалізм, імморалізм, інадаптація, інактивація.
ІМІДЖ
        -у, ор. -ем. Цілеспрямовано сформований образ особи, фірми, товару, послуг, який має зробити емоційно-психологічний вплив на кого-небудь з метою популяризації, реклами тощо.
ІМІТУВАТИ , ЕМІТУВАТИ
        ІМІТУВАТИ – ЕМІТУВАТИ         Імітувати, -ую, -уєш. Точно наслідувати когось, відтворювати щось, підробляти під щось: імітувати голоси тварин.         Емітувати. Випускати цінні …
ІМАЖИЗМ , ІМАЖИНІЗМ
        ІМАЖИЗМ – ІМАЖИНІЗМ         Імажизм, -у. Декадентська течія в англійській та американській поезії початку XX ст., яка заперечувала ідейність творчості і зводила її до створення …
ІМПІЧМЕНТ
        -у. Особливий порядок притягнення до відповідальності вищих посадових осіб в разі порушення ними законів країни.
ІМПЕРАТОРСЬКИЙ , ІМПЕРСЬКИЙ
        ІМПЕРАТОРСЬКИЙ – ІМПЕРСЬКИЙ         Імператорський. Який стосується імператора, належний йому: імператорський герб, імператорський палац, імператорський …
ІМПОРТ , ЕКСПОРТ
        ІМПОРТ – ЕКСПОРТ         Імпорт, -у. Ввезення в країну товарів з-за кордону; кількість і вартість цих товарів.         Експорт, -у. Вивіз за межі країни товарів, капіталу, …
ІМПУЛЬСИВНИЙ , ІМПУЛЬСІЙНИЙ , ІМПУЛЬСНИЙ
        ІМПУЛЬСИВНИЙ, ІМПУЛЬСІЙНИЙ – ІМПУЛЬСНИЙ         Імпульсивний, рідше імпульсійний. Схильний діяти під впливом випадкового спонукання, імпульсу; зумовлений імпульсом: надто …
ІМУНО...
        Перша частина складних слів, що вказує на відношення до імунітету; пишеться разом: імуногенетика, імунодефіцит.
ІНАВГУРАЦІЯ
        -ї, ор. -єю. Урочиста процедура введення на посаду керівника держави (зокрема, президента) офіційними представниками влади.
ІНВЕСТОР , ІНВЕСТИТОР
        ІНВЕСТОР, ІНВЕСТИТОР, -а.         Особа, організація чи держава, яка вкладає капітал в яке-небудь підприємство, якусь справу.
ІНВЕСТУВАННЯ , ІНВЕСТИЦІЯ
        ІНВЕСТУВАННЯ – ІНВЕСТИЦІЯ         Інвестування, р. мн. -ань. Довготермінове вкладання капіталу в якесь підприємство з метою одержання прибутків: інвестування за кордоном, …
ІНДІЙЦІ , ІНДІАНЦІ , ІНДУСИ
        ІНДІЙЦІ – ІНДІАНЦІ – ІНДУСИ         Індійці, -ів, мн. (одн. індієць, -ійця). Загальна назва корінного населення Індії та Пакистану. Американські індійці – те саме, що сучасне …
ІНДЕКСАЦІЯ , ІНДЕКСУВАННЯ
        ІНДЕКСАЦІЯ – ІНДЕКСУВАННЯ         Індексація, -ї, ор. -єю. Спосіб збереження реальної величини грошових вимог та доходів у період інфляції.         Індексування. Вираження …
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ , ІНДИВІДУАЛІСТИЧНИЙ , ІНДИВІДУАЛІСТСЬКИЙ
        ІНДИВІДУАЛЬНИЙ – ІНДИВІДУАЛІСТИЧНИЙ – ІНДИВІДУАЛІСТСЬКИЙ         Індивідуальний. Властивий, належний певній особі, не колективний тощо: індивідуальний пакет, індивідуальні …
ІНДО-... , ІНДО... , ІНДІЙСЬКО-...
        ІНДО-... (ІНДО...) – ІНДІЙСЬКО-...         Індо-... (індо...). Перша частина складних слів, що означає "який стосується Індії, індійців"; пишеться через дефіс: індо-африканський, …
ІНДОСАМЕНТ
        -а. Передавальний напис на звороті цінного паперу, векселя, чека, який посвідчує перехід прав за цим документом до іншої особи.
ІНДОСАНТ , ІНДОСАТ
        ІНДОСАНТ – ІНДОСАТ         Індосант, -а. Особа, яка робить передатний напис на чеках, векселях та інших цінних паперах.         Індосат, -а. Особа, на яку переводять чек, …
ІНДУКТИВНИЙ , ІНДУКЦІЙНИЙ , ІНДУКТОРНИЙ
        ІНДУКТИВНИЙ – ІНДУКЦІЙНИЙ – ІНДУКТОРНИЙ         Індуктивний. 1. У логіці – який ґрунтується на індукції: індуктивний метод, індуктивний умовивід. 2. У фізиці – який виник …
ІНЕРЦІЯ , ІНЕРТНІСТЬ
        ІНЕРЦІЯ – ІНЕРТНІСТЬ         Інерція, -ї, ор. -єю. 1. Властивість тіла зберігати стан спокою або прямолінійний рівномірний рух: закон інерції, рух за інерцією (по інерції). 2. …
ІНЖЕНЕРНИЙ , ІНЖЕНЕРСЬКИЙ
        ІНЖЕНЕРНИЙ – ІНЖЕНЕРСЬКИЙ         Інженерний. Пов’язаний з діяльністю інженера; технічний: інженерний задум, інженерні війська, інженерні кадри, інженерна …
ІНКРУСТУВАННЯ , ІНКРУСТАЦІЯ
        ІНКРУСТУВАННЯ – ІНКРУСТАЦІЯ         Інкрустування. Прикрашення візерунками, малюнками із врізаних у поверхню платівок кістки, перламутру, металу тощо: художнє інкрустування …
ІНКУБАЦІЙНИЙ , ІНКУБАТОРНИЙ
        ІНКУБАЦІЙНИЙ – ІНКУБАТОРНИЙ         Інкубаційний. Який стосується інкубації: інкубаційний період, інкубаційні яйця.         Інкубаторний. Пов’язаний з інкубатором: інкубаторна …
ІНОЗЕМНИЙ , ІНШОМОВНИЙ , ІНОМОВНИЙ , ІНАКОМОВНИЙ
        ІНОЗЕМНИЙ – ІНШОМОВНИЙ – ІНОМОВНИЙ – ІНАКОМОВНИЙ         Іноземний. Який належить іншій країні, державі, чужому краєві: іноземний матрос, іноземні загарбники, інститут іноземних …
ІНСАЙД , ІНСАЙТ
        ІНСАЙД – ІНСАЙТ         Інсайд, -а. Гравець у футбольній або хокейній команді, який займає в лінії нападу місце між крайнім і центральним гравцями.         Інсайт, -у. В …
ІНСТРУКТИВНИЙ , ІНСТРУКЦІЙНИЙ
        ІНСТРУКТИВНИЙ – ІНСТРУКЦІЙНИЙ         Інструктивний. Який містить у собі керівні вказівки, настанови: інструктивна доповідь, інструктивна розмова, інструктивний …
ІНСТРУКТУВАННЯ , ІНСТРУКТАЖ
        ІНСТРУКТУВАННЯ – ІНСТРУКТАЖ         Інструктування. Дія за значенням інструктувати – давати комусь керівні вказівки, інструкції: проводити інструктування.         Інструктаж, …
ІНСТРУМЕНТАЛІСТ , ІНСТРУМЕНТАЛЬНИК
        ІНСТРУМЕНТАЛІСТ – ІНСТРУМЕНТАЛЬНИК         Інструменталіст, -а. Музикант, що грає на якомусь музичному інструменті; композитор, який створює інструментальну музику. Пох.: …
ІНСЦЕНУВАННЯ , ІНСЦЕНІЗАЦІЯ
        ІНСЦЕНУВАННЯ – ІНСЦЕНІЗАЦІЯ         Інсценування. Пристосування літературного твору для постановки його в театрі або в кіно: виконувати інсценування …
ІНТЕГРУВАННЯ , ІНТЕГРАЦІЯ
        ІНТЕГРУВАННЯ – ІНТЕГРАЦІЯ         Інтегрування. 1. Знаходження інтеграла даної функції. 2. книжн. Те саме, що інтеграція.         Інтеграція, -ї, ор. -єю, книжн. Об’єднання …
ІНТЕЛІГЕНТНИЙ , ІНТЕЛІГЕНТСЬКИЙ
        ІНТЕЛІГЕНТНИЙ – ІНТЕЛІГЕНТСЬКИЙ         Інтелігентний. Розумово розвинений; освічений, культурний; властивий інтелігентові, інтелігентам: інтелігентна людина, інтелігентний …
ІНТЕР...
        Префікс, що означає перебування поміж ким-, чим-небудь, періодичність дії, скасування, знищення: інтернаціоналізація.
ІНТЕРВЕНЦІОНІСТ , ІНТЕРВЕНТ
        ІНТЕРВЕНЦІОНІСТ – ІНТЕРВЕНТ         Інтервенціоніст, -а. Прихильник інтервенції.         Інтервент, -а. Організатор, учасник інтервенції.
ІНТЕРВЕНЦІОНІСТСЬКИЙ , ІНТЕРВЕНЦІЙНИЙ , ІНТЕРВЕНТСЬКИЙ
        ІНТЕРВЕНЦІОНІСТСЬКИЙ – ІНТЕРВЕНЦІЙНИЙ – ІНТЕРВЕНТСЬКИЙ         Інтервенціоністський. Який стосується інтервенціоніста, прихильника інтервенції: інтервенціоністська …
ІНТЕРМЕДІЯ , ІНТЕРЛЮДІЯ
        ІНТЕРМЕДІЯ – ІНТЕРЛЮДІЯ         Інтермедія, -ї, ор. -єю. 1. Невелика драматична п’єса, переважно комедійного характеру, яку виконують між актами спектаклю. 2. У музиці – проміжний …
ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНИЙ , ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТИЧНИЙ , ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТСЬКИЙ
        ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНИЙ – ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТИЧНИЙ – ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТСЬКИЙ         Інтернаціональний. 1. Міжнародний. Вж. зі сл.: бригада, екіпаж, клуб, дружба, єдність, співробітництво, …
ІНТЕРПЕЛЯЦІЯ , ІНТЕРПОЛЯЦІЯ
        ІНТЕРПЕЛЯЦІЯ – ІНТЕРПОЛЯЦІЯ         Інтерпеляція, -ї, ор. -єю. Особливий вид запиту депутата парламенту до уряду: вносити інтерпеляцію, робити інтерпеляцію, відповідати на …
ІНТЕР’ЄР , ЕКСТЕР’ЄР
        ІНТЕР’ЄР – ЕКСТЕР’ЄР         Інтер’єр. 1. р. -у. Архітектурно і художньо оформлений внутрішній простір будівлі. 2. р. -у. Внутрішня будова органів і тканин тварин. 3. р. -а. …
ІНФОРМАТИВНІСТЬ , ІНФОРМОВАНІСТЬ
        ІНФОРМАТИВНІСТЬ – ІНФОРМОВАНІСТЬ         Інформативність, -ності, ор. -ністю. Певна кількість відомостей, знань про якість події, чиюсь діяльність тощо; поінформованість: …
ІНФОРМАТИВНИЙ , ІНФОРМАЦІЙНИЙ
        ІНФОРМАТИВНИЙ – ІНФОРМАЦІЙНИЙ         Інформативний. Наповнений інформацією, відомостями: інформативний виклад, інформативний характер, інформативна функція, інформативна …
ІНФОРМУВАННЯ , ІНФОРМАЦІЯ
        ІНФОРМУВАННЯ – ІНФОРМАЦІЯ         Інформування. Повідомлення про щось: інформування про роботу, інформування про хід переговорів.         Інформація, -ї, ор. -єю. 1. Те саме, що …
ІНФРАСТРУКТУРА
        Комплекс галузей економічного і соціального життя, які мають підпорядкований і допоміжний характер, обслуговують виробництво й забезпечують умови життєдіяльності суспільства: …
ІОЛ , ІОЛА
        ІОЛ – ІОЛА         Іол, -а. Невелике судно, оснащене двома щоглами з косими вітрилами.         Іола. Норвезька промислова легка шлюпка.
ІОНІЙСЬКИЙ , ІОНІЧНИЙ
        ІОНІЙСЬКИЙ – ІОНІЧНИЙ         Значення збігаються: іонійський (іонічний) ордер, іонійський (іонічний) діалект. Іноді різниться сполучність: іонійський вірш, іонійська філософія, …
ІРЖАВИТИ , РЖАВИТИ , ІРЖАВІТИ , РЖАВІТИ , ІРЖАВІШАТИ , РЖАВІШАТИ
        ІРЖАВИТИ, РЖАВИТИ – ІРЖАВІТИ, РЖАВІТИ – ІРЖАВІШАТИ, РЖАВІШАТИ         Іржавити, -влю, -виш, ржавити, -влю, -виш, перех. Робити іржавим.         Іржавіти, -іє, -іють, ржавіти, …
ІРРАЦІОНАЛЬНИЙ
        1. (у філософії). Якого не можна збагнути розумом; незбагненний: ірраціональна суть мистецтва, ірраціональна психіка. 2. (у математиці). Несумірні з одиницею числа, які не можуть …
ІСПАНО-... , ІСПАНО... , ІСПАНСЬКО-...
        ІСПАНО-... (ІСПАНО...) – ІСПАНСЬКО-...         Іспано-... (іспано...). Перша частина складних слів, що означає "який стосується Іспанії, іспанців". Коли ця частина сурядна з …
ІСТ...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову історичний; пишеться разом: істфак.
ІСТЕРІЯ , ІСТЕРИКА
        ІСТЕРІЯ – ІСТЕРИКА         Істерія, -ї, ор. -єю. Нервово-психічне захворювання, що виявляється в нападах, підвищеній дратівливості, судорожному сміхові, сльозах тощо; переносно – …
ІТАЛІКИ
        -ів, мн. (одн. італік, -а). Група індоєвропейських племен давньої Італії, а також спільна назва всіх племен, що населяли Апеннінський півострів до І ст. н. є.
ЇХНІЙ , ЇХ
        ЇХНІЙ – ЇХ         Їхній, -я, -є, займ. присв. Належний їм. Вона нагадала йому всі їхні дитячі забави (М.Коцюбинський); І поїзди летять, уквітчані стрічками... Куди прослалася …
ІХТІО...
        Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "риба", "риб’ячий"; пишеться разом: іхтіофауна.
ІЩЕ , І ЩЕ
        ІЩЕ – І ЩЕ         Іще, присл. Ще. – Ти думаєш, ми тобі гроші винні? Іще з тебе треба б узяти (Марко Вовчок); Але зробилось іще сумніше (М.Коцюбинський).         І ще, спол. з …


© ukrslov.com - 2010